מהן זכויות יוצרים וכיצד תגנו על קניינכם הרוחני במרחב הפיזי והאינטרנטי

מהן זכויות יוצרים וכיצד תגנו על קניינכם הרוחני במרחב הפיזי והאינטרנטי

בין זכויות הקניין של אדם, נמנות זכויות הקניין הרוחני, המקנות ליוצר, ממציא, ואמן את הזכות ליהנות מפירות יצירתו. בעידן האינטרנט, כאשר מידע טקסטואלי, ויזואלי, וכן סרטונים והקלטות שמע מופצים לעיני הציבור בתדירות גבוהה, עולה הצורך באמצעים לשמירה על זכויות היוצרים במרחב האינטרנטי. כיצד אם כן תוכלו להגן על זכויות הקניין הרוחני וזכויות היוצרים שלכם במרחב הפיזי, ובמרשתת?

מהן זכויות יוצרים

זכויות יוצרים הן זכותו של אדם ליהנות מפירות יצירתו, בין אם מדובר ביצירה ספרותית, בחידוש מדעי, מחקרי או טכנולוגי, באמנות פלסטית, בתיאוריה מדעית, או מסה פילוסופית. זכויות היוצרים מקנות ליוצר את האפשרות להיות זה שנהנה מפירות יצירתו, מפרסומיה, ומכל שימוש שנעשה בה.

כיצד תגנו על זכויות  היוצרים והקניין הרוחני שלכם

סימן זכויות יוצרים | זכויות יוצרים באינטרנט | זכויות יוצרים באנגלית | זכויות יוצרים ביוטיובכאשר זכויות היוצרים שלכם מופרות, בין אם מדובר בזכויות יוצרים ביוטיוב, זכויות יוצרים באינטרנט, זכויות יוצרים בפייסבוק, או זכויות יוצרים בתחום ספרים, שירים, ומוזיקה, יש לפנות בהקדם לעורך דין מומחה לזכויות יוצרים וקניין רוחני, שיפעל בדרך המהירה והטובה ביותר להגן על זכויותיכם. זכויות היוצרים מעניקות לכם את הסמכות לאשר או למנוע שימוש ביצירתכם, על פי שיקול דעתכם. אין לבעל זכויות היוצרים חובה להוסיף סימן זכויות יוצרים וזכויות שמורות על מנת לקבל את הגנת הדין, ומי שהפר זכות זו מחויב בתשלום פיצויים, ובהפסקה מיידית של השימוש, ההצגה וההפצה של יצירתכם.

מחשבה תחילה

תוכלו לנקוט מלכתחילה בפעולות שיעזרו לשמור על זכויות היוצרים שלכם: כאשר מדובר בלוגו או סימן מסחרי, מומלץ לפעול בהקדם לרישום הלוגו על שמכם, כאשר מדובר בפטנט, יש לפעול מראש לרישומו. כמו כן, כדאי לתעד את תהליך היצירה המוגנת בזכויות יוצרים.  בעלי זכויות יוצרים שהופרו זכאים לפיצוי של עד 100,000 ₪ ללא הוכחת נזק, וכן לפיצוי נוסף בסכום זה על פי חוק עוולות מסחריות בגין גניבת עין, ובפרט גניבת עין של זכויות יוצרים.

זכויות יוצרים באינטרנט

כשמדובר בהפרת זכויות יוצרים באינטרנט, בית המשפט יבחן האם התוכן שפורסם מהווה הפרה שלהן. אם תוכח מראית עין להפרת זכויות יוצרים, יהיה על הנתבע להוכיח כי לא כך הוא. לעתים, למשל כאשר מדובר בהעתקה של אתר, כולל עיצוב האתר, תכנים ויזואליים וטקסטים, ניתן להפריד את הפרת הזכויות לכמה הפרות נפרדות, עבור כל אחת מהן זכאי היוצר לפיצוי.

שמרו על זכויותיכם

השמירה על זכויות היוצרים שלכם מתחילה ברישום סימן מסחרי, רישום פטנט, ותיעוד תהליך היצירה. כבר בשלב זה מומלץ לפנות לעורך דין מומחה לקניין רוחני וזכויות יוצרים, שידאג לכך שבעתיד יהיה קל להוכיח את זכותכם על יצירותיכם, כולל זכויות יוצרים תמונות מהאינטרנט, זכויות יוצרים בפייסבוק, זכויות יוצרים באנגלית, ועוד. בכל מקרה של הפרת זכויות יוצרים כדאי לפנות בהקדם לעורך דין בעל ניסיון ובקיאות בתחום, שידאג לכך שזכויותיכם על יצירותיכם ועל הקניין הרוחני שלכם לא יופרו.

משרד עו"ד עופר רוזנבלום מתמחה בטיפול בנושא קניין רוחני וזכויות יוצרים, ונשמח להעניק לכם שירות מקצועי ואדיב. לפרטים נוספים ולקביעת פגישה התקשרו לטלפון 073-3744405 או השאירו פרטיכם באתר.

Rate this page