מהו הסכם סודיות ומהי מטרתו

מהו הסכם סודיות NDA

הסכם סודיות לעובד- להגן על העסק שלכם

חברות ועסקים המבקשים לשמור על הידע והטכנולוגיה שלהם מזליגה למתחרים, ולהבטיח עצמם מפני תחרות או שימוש בלתי הוגן של עובד במידע שרכש בחברה נוהגים להחתים את העובדים על הסכמי סודיות. הסכם הסודיות קובע תנאים המגבילים את רשות השימוש של העובד בידע שצבר בזמן שעבד בחברה, מבטיחים למעסיק את הבלעדיות על הידע, ומבטיחים לו פיצוי במקרה של הפרת ההסכם. על מנת שהסכם הסודיות יהיה מצד אחד תקף, ומצד שני יספק את ההגנה המירבית, הוא צריך להיות כתוב ומנוסח במקצועיות על ידי עורך דין מומחה בתחום.

 

מהו הסכם סודיות לעובד ולמה אתם צריכים אותו

 

מהו הסכם סודיות NDA | הסכם סודיות ואי תחרותמטרתו של הסכם הסודיות (nda agreement )לעובד היא להגן על העסק שלכם ועל הידע שפיתחתם בחברה מפני שימוש לרעה על ידי עובד שעזב את החברה. שימוש לרעה במידע סודי של החברה יכול להתבצע בדרך של חבירה למתחרים שלכם, או אף הקמת עסק חדש שיתחרה בכם, תוך שימוש בידע שהשקעתם משאבים וזמן להשיג.

הסכם הסודיות nda agreement מאפשר לכם להכשיר את העובדים ולתת בידיהם את הידע פרי המחקר והפיתוח שלכם, ולצמצם את החשש שינצלו אותו כנגדכם. כל עסק חדש, מוצר, או רעיון טכנולוגי, דורשים השקעה רבה של מחקר ופיתוח, על מנת להגיע לתוצר הסופי, ואין זה מתקבל על הדעת שעובד או כל גורם אחר, יעשו שימוש במידע הזה מבלי לקבל את רשותכם או לקנות מכם את הזכות להשתמש בו. הסכם סודיות ואי תחרות נועד בדיוק למטרה זו.

 

תפשת מרובה לא תפשת

 

מי שאינו בקיא בנושא יכול לחשוב "אוקיי, אז אחתים את העובדים שהם מתחייבים לא לעשות שום שימוש בידע שרכשו בזמן עבודתם בחברה לעולם ובשום מקום",  אך מחשבה כזו בטעות יסודה, שכן הסכם סודיות לעובד המנוסח בצורה כה גורפת וכללית לרוב לא יהיה אכיף. בתי המשפט נוטים לפסול הסכמי סודיות שתנאיהם לא תואמים לתפקידו של העובד בחברה, אינם מוצדקים, או שיש בהם משום פגיעה ביכולת ההשתכרות של העובד שעזב את החברה.

משום כך יש לנסח את הסכם הסודיות בדייקנות. אם הסכם הסודיות לעובד אינו מנוסח היטב ולפיכך אינו בגבולות ההגיוני והמתקבל על הדעת, ככל הנראה בית המשפט יפסול אותו, וכך במקום שתקבלו הגנה מלאה, לא תקבלו הגנה כלל.

הסכם מקצועי

 

כדי שהסכם הסודיות לעובד שלכם יגן עליכם מסיכונים ויהיה תקף מבחינה משפטית, הוא צריך להיות מנוסח בדייקנות על ידי עורך דין בקיא ומנוסה בתחום Nda Agreement. הסכם הסודיות צריך להיות מותאם לצרכים שלכם, ומנוסח בדייקנות רבה, לא מומלץ להשתמש בדוגמאות של הסכמי סודיות סטנדרטיים, שכן כל הסכם שמירת סודיות ואי תחרות הוא ייחודי לחברה עבורה הוא נערך.

משרד עו"ד עופר רוזנבלום מתמחה בעריכת הסכם סודיות לעובד. אנו נדאג שההסכמים יהיו מותאמים אישית לחברה שלכם, וקבילים בבית המשפט, כך שתזכו להגנה המגיעה לכם. לקביעת פגישה התקשרו אלינו לטלפון 073-3744405, או השאירו פרטיכם באתר ונציג המשרד של עורך דין עופר רוזנבלום ישוב אליכם בהקדם.

5/5 - (4 votes)