מדיניות פרטיות ותנאי שימוש באתר - למה צריך את זה?

מדיניות פרטיות ותנאי שימוש באתר – למה צריך את זה?

הקדמה

כשאדם גולש באתר, הוא משאיר שובל של נתונים, אשר יכולים להוות כלי למטרות שונות בידיהם של גופים שונים. ככל ששיטות ניתוח המידע ואיסופו משתכללות, השפעת איסוף הנתונים על הגולשים הולכת ומתעצמת, וזכותו של הגולש לפרטיות מופרת. היות שכך, ראו לנכון רשויות ומדינות לעגן את זכותו של הגולש לפרטיות בחקיקה. כיום, על מנת לעמוד בדרישות הרשויות, לרוב על בעל האתר לפרסם מדיניות פרטיות ותנאי שימוש, אחרת יהיה עלול להיחשף לתביעות, קנסות וסנקציות אחרות.

תנאי שימוש

מדיניות פרטיות באתר | תנאי שימוש באתר | תקנון לשימוש באתרתנאי שימוש מגדירים את מערכת היחסים בין הגולש לאתר, והם מעין חוזה הנחתם בין שני הצדדים. תנאי שימוש באתר נחוצים עבור כל אתר העוסק במכירות, בפרסום מאמרים, תגובות גולשים, וכל אינטראקציה אחרת בין הגולש ובין האתר. כל מקום בו קיימת פעולה או אינטראקציה בין הגולש והאתר מחייב הגדרת תקנון אתר אותו יאשר הגולש טרם השימוש באתר, ובו יפורטו תנאי השימוש. לדוגמה, אם יש באתר חנות מקוונת, תנאי השימוש יגדירו את כל הדרוש בהתאם לחוק הגנת הצרכן, לרבות מדיניות החזרות, אפשרויות משלוח ואיסוף, התנהלות במקרה שחלה טעות במחיר מוצר מסוים, תנאי תשלום וכן הלאה.

מדיניות פרטיות

האיחוד האירופאי פרסם תקנות מקיפות להגנה על הפרטיות (GDPR) אשר מי שאינו עומד בהן עלול להיקנס בסכומים של מיליוני אירו. גם נציבות הסחר הפדרלית בארצות הברית, ואף המחוקק הישראלי תיקנו תקנות שונות להגנה על פרטיות הגולשים. אתרים שאינם עומדים בדרישות ההגנה על פרטיות הגולש צפויים לקנסות, חסימות, והסרות.

מדיניות פרטיות ותנאי שימוש – קווים מנחים

תקנון אתר צריך להיות תפור על פי מידות האתר, וכמוהו מדיניות הפרטיות. ניתן למצוא דוגמאות מדיניות פרטיות, מהן תוכלו להבין את עיקרי הדברים, אך יש להקפיד ולהתאים את מדיניות הפרטיות באתר לדרך עבודתו של האתר שלכם, שכן כל סטייה ופעולה שלא לפי מדיניות הפרטיות המוצהרת של האתר יכולה להוות עילה לתביעה מטעם גולשים ואף לקנסות. מדיניות הפרטיות צריכה להתייחס לכמה נקודות עיקריות:

  • זהות מפעיל האתר ואמצעי ליצירת קשר.
  • איזה מידע על הגולש נאסף באתר, וכיצד.
  • כיצד מתכוון מפעיל האתר להשתמש במידע שנאסף.
  • זהותם של גורמים צד ג' שיש להם גישה למידע הנאסף.
  • מה האמצעים בהם נוקט מפעיל האתר לשמירה על המידע הנאסף.
  • פירוט זכויותיו החוקיות של הגולש בנוגע לשמירה על פרטיותו.

חשוב לציין, כי על מפעיל האתר ליידע את הגולשים בנוגע לכל שינוי שיחול במדיניות הפרטיות באתר.

סוף מעשה בתקנון תחילה

בכדי להימנע מתביעות, קנסות וחסימות, מומלץ להשקיע בכתיבת תקנון לאתר אינטרנט, הכולל תנאי שימוש ומדיניות פרטיות. גם אם שמתם ידיכם על תנאי שימוש באתר לדוגמה, יהיה עליכם להתאימם לאתר שלכם.

משרד עו"ד עופר רוזנבלום מתמחה בהגנת פרטיות ואבטחת מידע, לקבלת שירות מקצועי, אדיב ויעיל השאירו פרטים באתר, או התקשרו 073-3744405 , ונציג המשרד של עורך דין עופר רוזנבלום ישוב אליכם במהרה. נשמח להכין עבורכם תקנון אתר הכולל תנאי שימוש ומדיניות פרטיות, ולשחרר אתכם מן הדאגה וכאב הראש.

5/5 - (2 votes)