כל מה שרציתם לדעת על הסכם מייסדים ובעלי המניות בחברת סטארט אפ

הסכם מייסדים ובעלי המניות בחברת סטארט אפ-כל מה שרציתם לדעת עליו

חברות סטארט אפ מתחילות את דרכן בדרך כלל עם רעיון מוצלח, ושותפים נמרצים המחויבים לפיתוחו וקידומו. דרכם של מייסדי החברה עד לרגע בו החברה מתחילה לייצר רווחים היא ארוכה, במהלכה יאלצו להתמודד עם סוגיות מקצועיות, עסקיות והוניות רבות. בכדי לסלול דרך חלקה לחברה, ולמנוע אי הבנות ומחלוקות עתידיות, נהוג למסד את מערכת היחסים העסקיים בין המייסדים מלכתחילה, בהסכם מייסדים. הסכם מייסדים עוסק בחלוקת התפקידים, הזכויות, הרווחים והשליטה בחברה, בהתנהלות עתידית במספר רב של מקרים, בדרך בה יתקבלו ההחלטות ועוד. הסכם מייסדים טוב הוא הסכם שצופה מראש את מרבית ההתרחשויות העתידיות האפשריות, אם לא את כולן, ונותן להן מענה חוזי מוסדר.

הסכם מייסדים – קווים לדמותו

הסכם מייסדים | הסכם מייסדים סטארט אפ 

הסכם מייסדים כולל בתוכו נושאים רבים, אשר לא נוכל להעמיק בכולם במאמר זה, ובכל זאת ננסה לשרטט את קווי המתאר העיקריים של הסכם המייסדים:

  • מי צריך הסכם מייסדים – מי שמקים חברה עם שותף אחד לפחות, זקוק להסכם מייסדים סטארט אפ. מומלץ לחתום על הסכם מייסדים גם אם אתם חברים בלב ובנפש, ונראה לכם היום שתצליחו לגשר על כל מחלוקת עתידית.
  • מתי כדאי לחתום על הסכם מייסדים – ככל שתקדימו לנסח ולחתום על הסכם מייסדים כן ייטב.
  • הסכם מייסדים והסכם שותפים – הסכם מייסדים נחתם בין שותפים המעוניינים להקים חברה, בעוד שהסכם שותפים נחתם בין מי שמעוניינים להקים שותפות. מדובר בהתאגדויות שונות זו מזו על פי הגדרתן החוקית.
  • התאמה אישית ודיוק – הסכם מייסדים צריך להיות מותאם בדייקנות לכל מקרה באופן ספציפי, לא מומלץ להשתמש בהסכם מייסדים סטארט אפ לדוגמא, או הסכם מייסדים להורדה, שכן אלו אינם מותאמים למיזם שלכם, ולא יביאו לכם תועלת רבה.

סוגיות שיש להתייחס אליהן בהסכם מייסדים

 

  • מועד הקמת החברה – מתי תוקם החברה, האם במועד מסוים וקבוע מראש, או בהתקיים אבני דרך מסוימות.
  • חלוקת תפקידים בשלבי ההתפתחות השונים של החברה, ניהול החברה, מי מוסמך לקבל החלטות, איזה רוב יידרש לקבלת החלטות משמעותיות, איך מחליטים על הכנסת שותפים חדשים או משקיעים לחברה, ועוד.
  • כספים – חלוקת מניות, הסכם בעלי מניות, הלוואת בעלים, הסכם השקעה, וכן הלאה.
  • קניין רוחני ומחויבויות קודמות – כשמנסחים הסכם מייסדים סטארט אפ, יש להתייחס לעיסוקיהם הנוספים של השותפים מבחינת חוזי סודיות, זכויות יוצרים, ומעסיקים נוכחיים של מי מהשותפים. סוגיה זו חשובה על מנת שלא להיחשף לתביעות עתידיות לגבי הפרת סודיות וזכויות קניין רוחני.

הסכם מייסדים מקצועי

 

כשאתם רוצים לנסח הסכם מייסדים, אין טעם לחפש ברשת הסכם מייסדים לדוגמה – אתם צריכים הסכם מייסדים ספציפי עבור החברה שלכם. יתירה מכך, אתם צריכים עורך דין בקיא הן בתחום החוקי הקשור להסכם מייסדים, והן בתחום העסקי הקשור לחברות סטארט אפ. למשרד עורך דין עופר רוזנבלום ניסיון וידע רב בתחום הסכם מייסדים סטארט אפ, ונשמח לשרתכם נאמנה. לקבלת שירות מקצועי ואדיב, צרו עמנו קשר דרך האתר או בטלפון 073-3744405

5 (100%) 2 votes