הסכם אופציות לעובדים בסטארט אפ- כך תעשו זאת נכון

הנפקת מניות וחלוקת אופציות לעובדים

הסכם אופציות

חברות סטארט אפ רבות נוהגות לחלק לעובדים אופציות לרכישת מניות כחלק מן ההטבות והבונוסים הנלווים לשכר. חלוקת אופציות לעובדים  הידועה בשם תוכנית אופציות לעובדים משרתת כמה מטרות, בהן נדון בקצרה בהמשך המאמר. במאמר הבא נבדוק כיצד יש לנסח הסכם אופציות לעובדים בסטארט אפ.

הסכם אופציות – יתרונות

הנפקת מניות | הסכם אופציה | תוכנית אופציות לעובדים בשלבים המוקדמים של הקמת חברת סטארט אפ יש צורך בצוות מסור, מקצועי ומחויב מצד אחד, ומצד שני, לא תמיד קיים כסף זמין רב לתשלום משכורות מפתות. תוכנית אופציות לעובדים מאפשרת לשלם משכורות מעט יותר נמוכות, בתמורה לאפשרות הנפקת מניות של החברה ורכישתן בתנאים מועדפים על ידי העובדים. אלה כוללים מחיר נקוב למנייה, אשר ככל שהחברה תשגשג יותר, יהיה יותר אטרקטיבי. חתימה על הסכם אופציות מחזקת את הזיקה בין רווחת העובד והצלחת החברה, מעודדת את העובדים להישאר בחברה לאורך זמן, ויוצרת סנכרון בין האינטרס של העובד והאינטרס של החברה. הסכם אופציות מאפשר ליזמים להציע לעובדים תנאי שכר אטרקטיביים, המבוססים על הצלחת החברה בעתיד, ומאפשרים לעובד להיות שותף בהצלחת החברה, וכך כולם מרוויחים.

איך זה עובד

 

לאתר הקמת חברת סטארט אפ ובסמוך לחתימה על חוזה ההעסקה בין העובד לחברה, ייחתם בדרך כלל גם הסכם האופציות. בהסכם מצוינים מחיר מימוש המנייה, והתנאים למימוש האופציה, הכוללים זמן הבשלה, אירוע או מועד מימוש, ועוד, כפי שמייסדי החברה רואים לנכון, ובכפוף לחוק. כשמדובר בחברות סטארט אפ, מימוש המנייה ייעשה לרוב במועד האקזיט המיוחל, סמוך לאחר השקעה משמעותית בחברה או במועד הנפקת מניות החברה, כך שאם אף אחת מהאפשרויות הללו לא מתממשות, לרוב האופציות לא יהיו בעלות ערך ממשי.

ניסוח מקצועי ומדויק

 

הסכם אופציות לעובדים בסטארטאפ הוא דוגמא למענה פיננסי שעובד לטובת העובד, היזמים והחברה. ככל הסכם, ובייחוד כאשר מדובר בהסכם בין מעסיק לעובד, חשוב כי כל הסכם אופציה הנחתם עם העובד ינוסח בצורה המקצועית ביותר, כך שישרת את טובתם המירבית של כל הצדדים. לשם כך יש להיעזר בשירותיו של משרד עורכי דין בעל מוניטין, המתמחה בתחום הסכם אופציות, דיני חברות, וחברות סטארט אפ. ניסוח ההסכם ישפיע על אטרקטיביות האופציות המוצעות לצוות העובדים, על רווחיות ההסכם עבור כל הצדדים, ועל מחויבות הצדדים האחד לשני. הסכם אופציה טוב הוא הסכם משתלם לעובד ולמעסיק כאחד. תוכנית אופציות לעובדים היא ללא ספק פתרון מעולה המשרת הן את חברת הסטארטאפ והן את עובדיה הכמהים להצלחתה וביצירת הצלחה ושגשוג כלכלי עבור עצמם.

 

מקצוענות ושירות

 

משרד עו"ד עופר רוזנבלום מזמין אתכם ליהנות משירות מקצועי ואדיב, לחסוך לעצמכם התלבטויות וכאבי ראש, ולתת לנו לעשות את העבודה בשבילכם. צוות המשרד מנוסה בניסוח הסכמי אופציות לעובדים בחברות סטארט אפ, ובקיא בדין וברגולציה הקשורים להסכמי אופציות. בכדי לנסח הסכם אופציה טוב, על עורך הדין להכיר לעומקם את דיני העבודה, דיני החברות, ואת תחום שוק ההון. ללא ידע משולב מעמיק, הסכם האופציות של החברה שלכם לא יהיה טוב כפי שהוא צריך להיות.

אנו נשמח לעשות עבורכם את העבודה, ולנסח לחברה שלכם הסכם אופציות לעובד, שיהיה אטרקטיבי ומשתלם עבורכם ועבור העובדים שלכם כאחד. לפרטים נוספים, למענה על שאלות ולקביעת פגישה עם עורך דין עופר רוזנבלום,  צרו עמנו קשר בטלפון 073-3744405 או דרך האתר, ונשוב אליכם במהרה.