גישור ובוררות כהליך ליישוב סכסוכים בחברות וארגונים

גישור ובוררות כהליך ליישוב סכסוכים בחברות וארגונים

גישור ובוררות-פתרון לסכסוכים בין הצדדים

הליכי גישור ובוררות הם אמצעים מהירים ויעילים ליישוב סכסוכים מחוץ לכותלי בית המשפט. הליכים אלו מתאימים ליישוב סכסוכים כלכליים ועסקיים, כמו גם לפתרון מחלוקות שבין אדם לחברו. מה היתרונות בפנייה להליך גישור או בוררות, מה ההבדל בין השניים, ומי מרוויח מן ההליך – על כך במאמר הבא.

הליך מהיר וענייני

 

גישור | בוררות | יישוב סכסוך | גישור עסקיהעומס הגדול על בתי המשפט הופך את הליכי הגישור והבוררות לפתרון מהיר ויעיל ליישוב סכסוכים. הפנייה למגשר או בורר מקלה על בית המשפט מחד, ומאיצה את התהליך מאידך, וכך גם בתי המשפט וגם הצדדים המתדיינים מרוויחים מן התהליך. הליכי בוררות וגישור מתחילים כאשר הצדדים פונים אל המגשר, ללא המתנה ארוכה ליומם בבית המשפט.

ההבדלים בין בוררות לגישור

 

ההבדל המהותי בין הליך בוררות להליך גישור, הוא שהליך גישור הוא וולונטרי לחלוטין – על הצדדים להסכים לפתיחה בהליך, להסכים על זהות המגשר, ולהגיע להסכמות בסיועו של המגשר. בהתאם לכך, בכל רגע נתון ניתן להפסיק את הליך הגישור ולהשיב את הדיון אל בין כותלי בית המשפט. בניגוד לכך הליך בוררות אמנם מתחיל בהסכמת הצדדים או בהתאם להסכם שנחתם ביניהם, אך מרגע שהחל, ההליך מחייב את שני הצדדים. טרם תחילתו, על הצדדים להסכים להליך, להסכים על זהות הבורר, ולחתום על הסכם בוררות, אולם מרגע שהסכם הבוררות נחתם וההליך החל, אין אפשרות להפסיקו אלא במקרים חריגים, והחלטות הבורר מחייבות את שני הצדדים. ניתן במקרים מסוימים להגיש ערעור על הליך הבוררות, אולם ככלל לא ניתן לבטלו או להפסיקו מרגע שהחל.

פתרונות יצירתיים

 

הליכי גישור ובוררות מאפשרים פתרונות יצירתיים לסכסוכים, בדרכים שיאפשרו לשני הצדדים לשמור על האינטרסים שלהם. בעוד ששופט מוגבל לפסיקה רק על סמך העובדות המוצגות לפניו ובהתאם לכתב התביעה והגנה, הרי שבורר ומגשר רשאים, ואף אמורים להפגין גמישות מחשבתית, ולחפש דרכים יצירתיות ליישב את הסכסוך בדרך שתיטיב עם שני הצדדים. במקום מצב של צד אחד מנצח וצד שני מפסיד, כמו בבית המשפט, הבורר והמגשר ינסו לייצר מצב בו שני הצדדים מרוויחים.

 

למי זה מתאים

 

הליכי בוררות וגישור מתאימים ליישוב סכסוכים כמעט בכל תחום, לרבות במחלוקות הקשורות לדיני עבודה, גישור עסקי, בין אם מדובר בגישור עסקים פעילים או כאלו שסיימו את דרכם, ועוד. מגשרים מקצועיים עוסקים ביישוב וגישור סכסוכים מסוגים שונים, החל מגישור קניין רוחני וזכויות יוצרים, וכלה בגישור בחברות וארגונים. כאשר אתם פונים להליך גישור או בוררות אתם חוסכים זמן וכסף, ומאפשרים למגשר או הבורר למצוא פיתרון שייטיב גם עימכם וגם עם הצד שמולכם.

בוררות מקצועית

 

תיאורטית, כל אדם עליו מסכימים שני הצדדים יכול לשמש בורר או מגשר, אולם אם כבר פונים להליך גישור או בוררות, אתם רוצים שהאדם אליו פניתם יהיה מקצועי, ולשם כך אתם זקוקים לאדם שהוא גם עורך דין וגם בעל תעודת מגשר מוסמך. עו”ד עופר רוזנבלום הוא עורך דין ומגשר מוסמך בעל ניסיון רב בהליכי גישור ובוררות, ויטפל בעניינכם במקצועיות ובאדיבות.
לפרטים עם עורך דין עופר רוזנבלום  צרו קשר באתר או התקשרו 073-3744405 ונשמח להעניק לכם שירות.

5 (100%) 2 votes