גישור ובוררות בחברות וארגונים

הליך גישור ובוררות -יישוב סכסוך בחברות וארגונים

גישור עסקי ובוררות-פתרון לסכסוכים בין הצדדים

הליכי גישור ובוררות הם אמצעים מהירים ויעילים ליישוב סכסוך אל מחוץ לכותלי בית המשפט. הליכים אלו מתאימים ליישוב סכסוכים כלכליים ועסקיים, כמו גם לפתרון מחלוקות שבין אדם לחברו. מה היתרונות בפנייה להליך גישור או בוררות, מה ההבדל בין השניים, ומי מרוויח מן ההליך – על כך במאמר הבא.

הליך מהיר וענייני

 

מגשר | יישוב סכסוך | הליך גישור | גישור עסקי | מגשר מוסמךהעומס הגדול על בתי המשפט הופך את הליכי הגישור והבוררות לפתרון מהיר ויעיל ליישוב סכסוך בין שני צדדים או יותר. פנייה אל מגשר או בורר מקלה על בית המשפט מחד, ומאיצה את התהליך מאידך, וכך גם בתי המשפט וגם הצדדים המתדיינים מרוויחים מן התהליך. הליכי בוררות וגישור מתחילים כאשר הצדדים פונים אל מגשר, ללא המתנה ארוכה ליומם בבית המשפט.

ההבדלים בין בוררות לגישור

 

ההבדל המהותי בין הליך בוררות להליך גישור, הוא שהליך הגישור הוא וולונטרי לחלוטין – על הצדדים להסכים לפתיחה בהליך, להסכים על זהות המגשר, ולהגיע להסכמות בסיועו. בהתאם לכך, בכל רגע נתון ניתן להפסיק את הליך הגישור ולהשיב את הדיון אל בין כותלי בית המשפט. בניגוד לכך הליך בוררות אמנם מתחיל בהסכמת הצדדים או בהתאם להסכם שנחתם ביניהם, אך מרגע שהחל, ההליך מחייב את שני הצדדים. טרם תחילתו, על הצדדים להסכים להליך, להסכים על זהות הבורר, ולחתום על הסכם בוררות, אולם מרגע שהסכם הבוררות נחתם וההליך החל, אין אפשרות להפסיקו אלא במקרים חריגים, והחלטות הבורר מחייבות את שני הצדדים. ניתן במקרים מסוימים להגיש ערעור על הליך הבוררות, אולם ככלל לא ניתן לבטלו או להפסיקו מרגע שהחל.

פתרונות יצירתיים

 

הליכי גישור ובוררות מאפשרים פתרונות יצירתיים לסכסוכים, בדרכים שיאפשרו לשני הצדדים לשמור על האינטרסים שלהם. בעוד ששופט מוגבל לפסיקה רק על סמך העובדות המוצגות לפניו ובהתאם לכתב התביעה והגנה, הרי שבורר ומגשר מוסמך רשאים, ואף אמורים להפגין גמישות מחשבתית, ולחפש דרכים יצירתיות ליישב את הסכסוך בדרך שתיטיב עם שני הצדדים. במקום מצב של צד אחד מנצח וצד שני מפסיד, כמו בבית המשפט, בורר ומגשר מוסמך ינסו לייצר מצב בו שני הצדדים מרוויחים.

 

למי זה מתאים

 

הליכי בוררות וגישור מתאימים ליישוב סכסוך כמעט בכל תחום, לרבות במחלוקות הקשורות לדיני עבודה, גישור עסקי, בין אם מדובר בגישור עסקים פעילים או כאלו שסיימו את דרכם, ועוד. מגשרים מקצועיים עוסקים ביישוב וגישור סכסוכים מסוגים שונים, החל מגישור קניין רוחני וזכויות יוצרים, וכלה בגישור עסקי בחברות וארגונים. כאשר אתם פונים להליך גישור או בוררות אתם חוסכים זמן וכסף, ומאפשרים לבורר למצוא פיתרון שייטיב גם עימכם וגם עם הצד שמולכם.

בוררות מקצועית

 

תיאורטית, כל אדם עליו מסכימים שני הצדדים יכול לשמש בורר, אולם אם כבר פונים להליך גישור או בוררות, אתם רוצים שהאדם אליו פניתם יהיה מקצועי, ולשם כך אתם זקוקים לאדם שהוא גם עורך דין וגם בעל תעודת מגשר מוסמך. עו"ד עופר רוזנבלום הוא עורך דין ומגשר מוסמך בעל ניסיון רב בהליכי גישור ובוררות, ויטפל בעניינכם במקצועיות ובאדיבות.
לפרטים עם עורך דין עופר רוזנבלום  צרו קשר באתר או התקשרו 073-3744405 ונשמח להעניק לכם שירות.

5/5 - (2 votes)