רישום מאגר מידע
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  רישום מאגר מידע

   

  הזכות להגנה על הפרטיות קודמה לאחרונה בישראל ובעולם לקדמת הבמה, וכיום מחויב כל מי שאוסף ומחזיק מידע על אנשים פרטיים לפעול בכל הקשור במידע זה על פי חוקים ותקנות נוקשים ביותר. למידע על אודות אנשים פרטיים יתרונות רבים ומגוונים עבור חברות מסחריות, רשויות וגופים נוספים להם אינטרסים באיסוף מידע ואחסונו במאגרי מידע, ובשל השימוש הנרחב הנעשה במידע מסוגים שונים בשנים האחרונות, החשיבות שבהגנה על מידע זה ברורה מאליה. רגישות המידע הפרטי, שיכול להכיל נתונים על אישיותו של אדם, מעמדו האישי, מצבו הכלכלי, מצבו הבריאותי, הכשרתו המקצועית, אמונתו וכדומה, מקימה חשש לשימוש לרעה במידע זה שלא למטרה לשמה נאסף. לשם התמודדות עם החשש, חוק הגנת הפרטיות , תשמ"א – 1981 קובע חובת רישום מאגר מידע בפנקס שמנהל רשם מאגרי המידע, ובמאמר זה נסקור חובה זו בהרחבה.

   

  מהו מאגר מידע?

  לפי הגדרתו בסעיף 7 לחוק הגנת הפרטיות, מאגר מידע הוא: אוסף נתוני מידע, המוחזק באמצעי מגנטי או אופטי והמיועד לעיבוד ממוחשב, למעט – (1)   אוסף לשימוש אישי שאינו למטרות עסק; או (2)   אוסף הכולל רק שם, מען ודרכי התקשרות, שכשלעצמו אינו יוצר אפיון שיש בו פגיעה בפרטיות לגבי בני האדם ששמותיהם כלולים בו, ובלבד שלבעל האוסף או לתאגיד בשליטתו אין אוסף נוסף.

   

   

  מאגר מידע החייב ברישום

  מאגר חייב ברישום בפנקס מאגרי המידע אם הוא מקיים את אחד מהתנאים הבאים: (1) מכיל מידע בנוגע ליותר מ-10,000 אנשים (2) מכיל מידע רגיש (3) מכיל  מידע על אנשים והמידע לא נמסר על ידיהם, מטעמם או בהסכמתם למאגר זה (4) המאגר שייך לגוף ציבורי (5) המאגר משמש לדיוור ישיר (פניה אישית לאדם על סמך השתייכות לקבוצת אוכלוסין).

  מטרת רישום מאגר המידע היא הבטחת ההגנה על הפרטיות באמצעות יצירת מנגנונים מסוימים אצל הרשויות, ובעניין זה הרשות להגנה על הפרטיות באמצעות רשם מאגרי המידע, על מנת לאפשר לציבור לאכוף זכויות וחובות המוטלות על בעלי מאגרים.

   

  כיצד מבוצע הליך רישום מאגר מידע

  הליך רישום מאגר המידע עשוי להיערך מספר חודשים והוא כולל הכנת בקשה לרישום מאגר מידע המפרטת את כל הפרטים הנדרשים בקשר עם המאגר, המחזיק במאגר המידע, הגורמים האחראים על אבטחת המידע במאגר המידע ועוד. בעבר, ההליך היה כרוך בתשלום אגרת רישום ואגרות תקופתיות, אך אלו בוטלו בשנת 2017 לשם צמצום הנטל הביורוקרטי שברישום מאגרי מידע, על מנת לעודד את הרישום תוך התמקדות בהגנה על פרטיות הציבור. לכן, מצד אחד כיום זול ופשוט יותר לרשום מאגר מידע באופן המעודד את בעלי מאגרי המידע לפעול בהתאם לדין, אך מצד שני הגבירה הרשות להגנת הפרטיות את האכיפה בתחום.

  חשוב לציין, כי ניהול או שימוש במאגר מידע המחויב ברישום ואשר לא נרשם מהווה עבירה פלילית שדינה מאסר שנה. בנוסף, רשאי רשם מאגרי המידע להשית קנס מנהלי על אדם או גוף המנהלים מאגר כזה.

   

  סיכום

  הזכות לפרטיות בעלת ערך רב במדינת ישראל כאשר לפגיעה בה השלכות רבות. לכן, לשם הימנעות מחשיפה משפטית בשל אי רישום מאגרי מידע המצריך רישום, חשוב לבדוק האם למאגר המידע חובת רישום ולפעול בהתאם. על מנת לבצע בדיקה האם אתם חייבים ברישום מאגר מידע, הנכם מוזמנים לפנות למשרדנו באמצעות צור קשר באתר או בטלפון 073-3744405 .

  5/5 - (4 votes)