לשון הרע והוצאת דיבה - משמעות החוק
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  מהם לשון הרע והוצאת דיבה  – ומה כתוב בחוק

   

  חוק איסור לשון הרע מכוון להגן על אזרחים מפני פגיעה בשמם הטוב, בכבודם, במשלח ידם ובמוניטין החברתי והעסקי שלהם. החוק מורכב, משום שעל לשון המאזניים נמצאים מצד אחד חופש הביטוי והדעה, ומצד שני כבודו של האדם וזכותו להגן על עצמו מפני פרסומי שווא. בימים כשלנו, בהם קל מאוד לפרסם מידע ברבים, בין אם הוא מבוסס או מופרך, ויתירה מכך – כאשר השיימינג נהיה לחרב המתנופפת מעל לראשו של כל מי שעשה משהו שלא מוצא חן בעיניו של הגולש מהיר החימה, הצורך בהגנה מפני דיבה ולשון הרע רלוונטי מתמיד.

   

  מהי לשון הרע

   

  לשון הרע | הוצאת דיבה | חוק איסור לשון הרע על פי הגדרת החוק בישראל, הוצאת לשון הרע היא פרסום ברבים (יותר משני אנשים) של מידע כוזב, המבזה, משפיל או הופך את מושא הפרסום למטרה ללעג, שנאה או בוז. פרסום יוגדר כלשון הרע בין אם מדובר בביזוי אדם בשל תכונות או מעשים המיוחסים לו, או בשל מוצאו, מקום מגוריו, דתו, נטייתו המינית, או גזעו. כמו כן, פרסום כוזב הפוגע במשלח ידו, בפרנסתו, או במשרתו של אדם ייחשב כלשון הרע.

   

  הגנות חוק לשון הרע

   

  כאמור, המחוקק נדרש לאזן בין זכותו של אדם לשמור על כבודו, ובין חופש הביטוי והדעה. בכדי לשמור על חופש הביטוי והדעה הוקמו הגנות לשון הרע, המגדירות מתי פרסום לא ייחשב כהוצאת דיבה ולשון הרע:

   • פרסומים מותרים – סעיף 13 לחוק איסור לשון הרע מעניק חסינות מתביעות לשון הרע לחברי כנסת וחברי ועדות אשר מסרו את הדברים במסגרת תפקידם. כמו כן פרסומים של דוחות, מסמכים חוקיים המותרים לפרסום, ופרסומים שהמפרסם נדרש לבצע מתוקף תפקידו, נחשבים לפרסומים מותרים.

   

   • הגנת אמת דיברתי – סעיף 14 להגנות חוק איסור לשון הרע קובע כי אם מדובר במידע אמיתי, שלדעת המפרסם היה עניין לציבור בפרסומו, הרי הפרסום לא ייחשב כלשון הרע.

   

  • הגנת תום לב – סעיף 15 לחוק לשון הרע קובע מספר תנאים, אשר בהתקיימם לא ייחשב הפרסום להוצאת לשון הרע. בין המקרים נמצאת ביקורת על יצירה אמנותית או מדעית, הבעת דעה של ממונה על אחד מעובדיו במסגרת חוות דעת, הבעת דעה באסיפה ציבורית, במהלך דיון משפטי וכיוצא בזה. החוט המקשר בין כל הנסיבות הוא שהדברים נמסרו במסגרת תפקידו של המפרסם, או במסגרת הליך חוקי או מקצועי, ללא כוונה להרע או להזיק לאדם שעליו נאמרו.

   

  ליווי הדרכה וייצוג

   

  חוק איסור לשון הרע והוצאת דיבה הוא תחום סבוך ומפותל, שאת נתיביו יש להכיר היטב. בין אם אתה מעוניין להגיש תביעת דיבה בגין השמצה בגוגל או ברשתות החברתיות, בין אם מדובר בלשון הרע בעבודה ובין אם הוגשה נגדך תביעה בגין הוצאת לשון הרע, תזדקק לליווי של עורך דין לשון הרע המומחה בתחום, שיידע להציג את טיעוניך בדרך הנכונה והיעילה ביותר מול בית המשפט.

  למשרד עו"ד עופר רוזנבלום ניסיון רב בייצוג תובעים ונאשמים בתביעות הוצאת דיבה ולשון הרע, ונשמח להעניק גם לך שירות תביעות לשון הרע יעיל ואפקטיבי. לפרטים נוספים ולקביעת פגישה השאר פרטים באתר, או התקשר לטלפון 073-3744405 ונשמח לעמוד לרשותך.

  5/5 - (3 votes)