שיתוף בפייסבוק - לשון הרע
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  שיתוף בפייסבוק לשון הרע

  האם לחיצת "LIKE" או "SHARE" על פוסט מכפיש בפייסבוק נחשבת לשון הרע?

   

  הוצאת דיבה בפייסבוק | שיתוף בפייסבוק | לייק בפייסבוק
  האם בעת שיטוט בעמוד הפייסבוק שלכם עצרתם פעם לחשוב האם לחיצה על כפתור ה"חיבוב" (Like) או ה"שיתוף" (Share) על פוסט מבזה ברשת החברתית פייסבוק יכולה להיחשב כפרסום לשון הרע בפייסבוק אפילו שאינכם כותבי התוכן המקוריים?

  בעידן שבו הרשתות החברתיות מהוות חלק בלתי נפרד מחיינו והאצבע קלה על המקלדת והעכבר, לא פעם איננו  חושבים על השלכות ההקלקה, ולאחר הלחיצה על כפתור החיבוב או השיתוף אנו ממשיכים לדפדף בעמוד ושוכחים מהפוסט שקיבל את התייחסותנו הרגעית שהובילה לפגיעה במושא הפוסט.

  עניין זה הגיע לפתחו של בית המשפט בפרשת נידיילי תקשורת בע"מ נ' שאול ואח' ע"א 35757-10-16 אותו נסקור במאמר זה.

   

  תקציר עובדות המקרה

  "נידיילי תקשורת", המוציאה לאור של "המקומון רמת גן גבעתיים", הגישה תביעה בגין הוצאת לשון הרע כנגד שני תושבים שחיבבו ושיתפו שני פוסטים מכפישים כנגד המקומון בפייסבוק. במסגרת הליך הערעור של "נידיילי תקשורת", בית המשפט נדרש לשאלה האם חיבוב או שיתוף מהווים פרסום, והאם פרסום זה יכול לחייב את המפרסם בפיצוי בגין לשון הרע.

  מאחר שחוק איסור לשון הרע חוקק לפני זמן רב, אין בו מענה לשאלות שעלו בתיק זה, בין היתר בשל ההתפתחות הטכנולוגית המואצת אותה אנו חווים במילניום הנוכחי, ולכן ביקש בית המשפט את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בנושא.

  לשון הרע בפייסבוק- החלטת היועץ המשפטי לממשלה בנושא

  בחוות דעתו, סבר היועץ המשפטי לממשלה שזכות המשתמשים במרחב האינטרנטי לחופש הביטוי בעלת חשיבות ראשונה במעלה,  אולם גם במחיר הפגיעה בחופש הביטוי אין לפטור מאחריות משתמשים שהובילו לפגיעה בזכות הזולת לכבוד ושם טוב. לפיכך, סבר כי חופש הביטוי של מעבירי תוכן משניים ברשתות החברתיות לא מקנה להם חסינות מפני תביעת לשון הרע. בנוגע לפעולת החיבוב, סבר היועמ"ש כי היא נתפסת כדרך מהירה של המשתמש להבעת תמיכה והזדהות עם תוכן הפוסט בלבד, ללא כוונת הפצה נוספת לקהל חדש, ולכן אין הצדקה לחייב את מי שחיבב פוסט מסוים בגין הוצאת דיבה. זאת, למרות שקיים אלגוריתם שאינו בשליטת המשתמש שלעתים מפיץ בקרב מכריו את הפוסט אותו חיבב. בשונה מחיבוב, סבר היועמ"ש כי תכלית השיתוף של פוסט היא הפצה מחודשת ואקטיבית של התוכן לאנשים נוספים כאשר ביודעין בחר המשתמש ללחוץ על השיתוף שאף יופיע אצלו בפרופיל. לכן, פעולה זאת עולה לכדי פרסום לשון הרע.

   

  פסיקת בית המשפט

  בית המשפט אימץ את חוות דעתו של היועמ"ש ונסמך גם על משפט משווה במדינות מגוונות כמו קליפורניה, קנדה, שווייץ ועוד, בהן הכיר בית המשפט בכך ששיתוף, קרי הפצה מחודשת של הפוסט והנגשתו לקוראים חדשים, מהווה הפצת לשון הרע בפייסבוק. זאת, על אף שהמפיץ המשני אינו יוצר התוכן המופץ. הרציונל העומד מאחורי פסיקות אלה הוא שחזרה על לשון הרע יכולה לפגוע באותה מידה שפוגעת ההודעה המקורית, ולכן על הגולשים להיזהר ולהימנע משיתוף תכנים היכולים להפר את זכויותיהם של אחרים.

  כדי להימנע מכרסום בחופש הביטוי ברשתות החברתיות, הוסיף וקבע בית המשפט שיש להיות זהירים בבואנו להכריע האם שיתוף מהווה לשון הרע, וזאת באמצעות יצירת הבחנה בין שיתוף תוכן עובדתי הנחזה להיות אמת בעיני הקורא לבין שיתוף תוכן המביע עמדה.

   

  סיכום פסק הדין

  מדובר בפסק דין פורץ דרך, הקובע שגולשים חשופים לכך שייתבעו בגין לשון הרע בפייסבוק, גם בגין ביצוע פעולה פשוטה של שיתוף פוסט, ולא רק בעקבות פרסום פוסט חדש ועצמאי. בהתאם לפסק דין זה, אמנם העובדה שהפוסט המקורי פורסם על ידי אדם אחר לא תהווה הגנה, אך חשוב לדעת שחזרה על לשון הרע שפורסמה על ידי אדם אחר יכולה להוות שיקול להפחתת סכום הפיצוי שייפסק על ידי בית המשפט. שיקולים אלה, יחד עם שיקולים נוספים, הביאו את בית המשפט המחוזי לפסוק פיצויים לזכות התובע, אך בסכום נמוך.

   

  ליווי וייצוג מקצועי

  פסק הדין אותו סקרנו במאמר זה ממחיש עד כמה יש להיזהר במרחב הדיגיטלי, ובפרט ברשתות החברתיות. בשל קלות הפצת המידע, אנו חשופים לסיכונים ותביעות להם לא היינו חשופים קודם לכן, ומשכך מומלץ לנהוג במשנה זהירות. ודאי שאין הכוונה לכך שתתייעצו עם עורך דין לשון הרע טרם שיתוף פוסט כלשהו בפייסבוק, אך מומלץ לחשוב פעמיים לפני שמשתפים פוסט היכול להעמיד אתכם בסיכון לתביעת לשון הרע.

  משרדנו מתמחה בטיפול בתביעות בגין הוצאת דיבה ולשון הרע, וייצג אתכם במקצועיות ובאדיבות, כך שתזכו להגנה על שמכם, ולפיצוי הולם בגין הנזקים שנגרמו לכם. לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים באתר או התקשרו לטלפון:  073-3744405 ותיענו בהקדם.

  5/5 - (2 votes)