זכויות יוצרים - יצירה מוזמנת
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  זכויות יוצרים – יצירה מוזמנת

  פעמים רבות אנו נאלצים להיעזר באנשי מקצוע כדי ליצור יצירות שונות, בין אם מדובר בתוכן שיווקי, קוד, תמונות ועוד. לרוב, ההתקשרות בין הספק למזמין נעשית ללא הסכם מסודר, ועל כן פעמים רבות עולה השאלה למי שייכות זכויות היוצרים ביצירה. במאמר זה נסקור את הנושא שנכתב על ידי עורך דין זכויות יוצרים וקניין רוחני עופר רוזנבלום.

   

  יצירה מוזמנת

  ההנחה הרווחת בציבור היא שיצירה שנוצרה על פי הזמנה, בוודאי אם ניתנה עבורה תמורה, כספית או אחרת, שייכת למזמין. אלא, שהנחה זו שגויה, שכן חוק זכויות יוצרים, תשס"ח-2007, קובע ש"ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעלים הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם כן הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע". כלומר, בהיעדר הסכם הקובע אחרת, סימן זכויות יוצרים של היצירה, גם אם נוצרה על פי הזמנה מפורטת של המזמין, תהיה שייכת ליוצר.

   

  חשוב לציין, כי קיימים מספר חריגים לפיהם היצירה תהיה שייכת דווקא למזמין. למשל, אם מדובר ביצירה מוזמנת שהיא דיוקן או צילום של אירוע משפחתי או אירוע פרטי אחר, סימן זכויות יוצרים של היצירה תהיינה שייכות למזמין אלא אם הוסכם אחרת. כמו כן, יצירה שנוצרה בידי עובד לצורך עבודתו ובמהלכה, תהיה שייכת למעביד ולא לעובד.

   

  המשמעות

  מאחר שכל עוד לא נקבע אחר, היצירה שייכת למזמין, למעשה כל מה שמקבל המזמין הוא מעין רישיון שימוש מוגבל ביצירה לצורך לשמה הוזמנה. למשל, בעלים של אתר מסחר אלקטרוני ששכר את שירותיו של צלם לשם עריכת צילומי מוצרים אותם הוא משווק באתר יוכל לעשות שימוש בצילומים למטרה זו בלבד וכל שימוש אחר ידרוש את הסכמתו של הצלם ואולי אף יהיה כרוך בתשלום נוסף. כמו כן, ככל שייעשה שימוש מפר בצילומים, בעל זכות התביעה בגין ההפרה יהיה הצלם ולא המזמין. לעובדה זו חשיבות רבה, שכן המזמין יכול למצוא את עצמו במצב בו ככל שהצלם לא ישתף עמו פעולה אזי לא יהיה באפשרותו לעמוד על זכויותיו ולמנוע את המשך ההפרה.

   

  כיצד לנהוג

  ככלל, לזכות יוצרים משמעות כלכלית ניכרת המוצאת ביטוי בזכות לעשות שימוש ביצירה באופנים שונים, בזכות התביעה בגין הפרת הזכות ועוד. לכן, בעת ביצוע הזמנה של יצירה כלשהי חשוב לוודא שמוסכם על היוצר שכל הזכויות ביצירה שייכות למזמין. כך ניתן למנוע מחלוקות עתידיות מיותרות ולמצות את מלוא הזכויות הכלכליות ביצירה.

   

  ליווי וייצוג מקצועי

  על מנת להגן על זכויותיכם ביצירות עליהן שילמתם ממיטב כספיכם מומלץ לעגן את ההתקשרות עם יוצרים בהסכמים מסודרים שיעסקו בכל הסוגיות הרלוונטיות לאותה התקשרות. בין אם מדובר בהזמנה של צילומים, תוכן שיווקי, קוד לאפליקציה או כל יצירה אחרת, הסכם יגן על זכויותיכם בדרך הטובה ביותר, לכן מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין זכויות יוצרים. משרדנו מתמחה בקניין רוחני ונשמח להעמיד לרשותכם עורך דין זכויות יוצרים שייצג אתכם במקצועיות ובאדיבות. לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים באתר או התקשרו לטלפון: 073-3744405 ותיענו בהקדם.

  5/5 - (2 votes)