הוצאת דיבה ולשון הרע
  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  תודה על פנייתך, משרדנו ייצור עמך קשר בהקדם

  מהי הוצאת דיבה ומהן ההשלכות המשפטיות

   

  חוק איסור לשון הרע נועד להגן על אדם מפגיעה בשמו הטוב ובמוניטין שלו, ומפני הפצת מידע כוזב ופוגעני לגביו בציבור. בזמנים בהם האינטרנט והרשתות החברתיות הם חלק בלתי נפרד מחיינו, הפצת דיבה ולשון הרע והשמצות הפכו לקלות מתמיד, והתוצאה היא ריבוי קרי הוצאת לשון הרע, השמצה, שיימינג וכיוצא בזה. במאמר הבא נסקור כמה סוגיות בנושא הוצאת דיבה ולשון הרע באינטרנט ובעבודה.

   

  הוצאת דיבה – לשון החוק

   

  לשון הרע באינטרנט ובעבודה
  לשון הרע היא פרסום בציבור של מידע הפוגע ומבזה את האדם, הופך אותו למושא לשנאה ולעג, ופוגע במשרתו, פרנסתו, משלח ידו, עסקיו, שמו הטוב והמוניטין שצבר. בכדי שתהיה עילת תביעה בגין מידע שנמסר לגבי אדם ומכיל אמירות שעולות כדי לשון הרע, עליו להגיע אל גורם נוסף אחד לפחות מלבד המפרסם והאדם מושא הפרסום עצמו. עם זאת, גם אם פרסום מסוים עולה כדי לשון הרע, אזי אם מתקיימת לגביו אחת מההגנות הקבועות בחוק, לא יחויב המפרסם בפיצוי בגין לשון הרע.

   

  הגנות – שני צדדים למטבע- דיני לשון הרע

   

  לא כל מקרה בו מופץ מידע שלילי לגבי אדם או חברה מהווה לשון הרע או הוצאת דיבה. ההגנות שבחוק איסור לשון הרע נועדו לאפשר לחושפי שחיתויות, לעיתונאים, ולאנשים פרטיים להביע דעתם ולהביא לידיעת הציבור עוולות, עיוותים ומידע שנתפש בעיניהם כחשוב. פרסום שלילי לא יהווה עילה לתביעה בגין לשון הרע אם הוא עומד באחד מהקריטריונים הבאים:

  • אמת – אם המידע הוא אמת ובעל עניין ציבורי, גם אם אינו מחמיא, תחול הגנת אמת דיברתי בהתאם לסעיף 14 לחוק איסור לשון הרע.
  • תום לב – אם המידע פורסם בתום לב, מבלי כוונה להרע, וכאשר המפרסם סבור שמדובר במידע אמיתי ונכון, יחולו ההגנות שבחוק איסור לשון הרע. למרות זאת, אם במקרה של פרסום מידע כוזב המפרסם אינו מוכן להתנצל על פגיעה שנגרמה, תום הלב יוטל בספק.
  • מקרים ייחודיים – במקרים מיוחדים, כמו בלהט דיון סוער בין כותלי בית המשפט, לא יהוו אמירות פוגעניות עילה טובה לתביעה בגין לשון הרע.
  • הבעת דעה – הבעת דעה לגיטימית, כמו ביקורת אמנותית אינה מהווה עילה לתביעת לשון הרע.

   

  הוצאת דיבה בעבודה

   

  בחברות ועסקים מתקיימות מערכות יחסים מורכבות בין העובדים, ופגיעה בשמו הטוב של אדם עלולה לפגוע קשות במעמדו ועבודתו. יחד עם זאת, כיוון שמדובר במערכות יחסים ממושכות, לא ניתן למנוע אמירות והתבטאויות שלא תמיד יהיו חיוביות, כי הרי כולנו בני אדם. דיבה כמו גם השמצה במקום העבודה מתקיימת כאשר מידע כוזב ופוגעני מופץ על עובד בציבור, בייחוד כאשר מדובר בעובד שפוטר, ובמידע המופץ למעסיקים פוטנציאליים. חשוב לציין, כי גם במקרים של הוצאת דיבה בעבודה יש לבחון האם מתקיימות ההגנות בהתאם לדיני לשון הרע וחוק איסור לשון הרע.

   

  הוצאת דיבה באינטרנט

   

  הקלות בה ניתן לפרסם ולהפיץ מידע באינטרנט וברשתות החברתיות הפכה את הפצת לשון הרע והוצאת הדיבה בפייסבוק ובווטסאפ לכלי נשק בידיהם של גולשים מהירי חימה, ותופעות כמו השמצה וגם ביצוע שיימינג יכולות לחרוץ גורלם של עסקים, בעלי מקצוע ואנשים פרטיים במחי הקלקה. כשמדובר בלשון הרע באינטרנט במיוחד ברשתות החברתיות הרי שהוצאת דיבה בפייסבוק טוויטר ובכל רשת חברתית אחרת- הפגיעה עלולה להיות הרסנית, ולא תמיד ניתן לאתר את מפיץ המידע.

   

  הפעילות באינטרנט וברשתות החברתיות מציבה אתגר בפני מערכת המשפט בנוגע לאיזון בין חופש הביטוי ובין והזכות לפרטיות, זכותו של אדם להגן על שמו הטוב והמוניטין שרכש בעמל. המענה החוקי לאתגרים אלו אינו מושלם, לכן אם אתם חשים שפגעו בשמכם הטוב באינטרנט, או שהנכם סובלים מהוצאת דיבה בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות מומלץ להתייעץ בעורך דין הוצאת דיבה המומחה בתחום בכדי לדעת אם יש לכם עילה להגשת תביעת לשון הרע.

   

  פיצוי כספי ללא הוכחת נזק

  בתביעות בגין הוצאת דיבה ולשון הרע ניתן לקבל פיצוי של עד 50,000 ₪ בתביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק, הן כשמדובר בהוצאת לשון הרע במקום העבודה, והן כשמדובר בלשון הרע בפייסבוק, בווטסאפ או באינטרנט.

   

  ליווי וייצוג מקצועי

   

  נפגעתם מהוצאת דיבה ולשון הרע בעבודה או באינטרנט? הנכם מוזמנים לפנות למשרד עורכי דין עופר רוזנבלום, לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי. עורך דין עופר רוזנבלום מוכר כעורך דין דיבה ומומחה בטיפול בתביעות בגין הוצאת דיבה ולשון הרע, וייצג אתכם במקצועיות ובאדיבות, כך שתזכו להגנה על שמכם, ולפיצוי המרבי המגיע לכם.

  לפרטים נוספים ולקביעת פגישת ייעוץ השאירו פרטים באתר או התקשרו לטלפון:  073-3744405 ותיענו בהקדם.

   

  5/5 - (7 votes)