עורך דין פלילי

בבחירה של עורך דין לטפל בכל עניין ודבר בתחום החוק והמשפט- חשוב במיוחד לבחור בעורך דין המומחה ומנוסה בתחום האמור. היריעה המשפטית נחלקת למספר תתי נושאים והתמחויות, אשר כל אחת מהן מורכבת מחקיקה, תקנות, פסיקה, התנהלות בירוקרטית וצורך בידע והבנה ייחודיים.

עורך דין פלילי הוא תחום ההתמחות המורכב ביותר, כאשר מה שמונח על הכף הוא החופש האישי של המיוצג בראש ובראשונה, ולעתים גם סכומי כסף גבוהים ורישומים בעלי כוח משנה חיים. אדם העומד בפני אישום פלילי, ואפילו בשלב החקירה בלבד, חייב להגן על עצמו באמצעות הכלים המקצועיים ביותר, ללא נטילת סיכונים מיותרים, ואלה נמצאים ברשותו של עורך דין פלילי מומחה.

באילו תחומים מטפל עורך דין פלילי?

אישומים בתחום הפלילי הם אישומים מתחומי עבירות המין, עבירות אלימות ועבירות כלכליות בניהן:

הלבנת הון

עבירות מס

הונאה

עבירות רכוש

שוחד

סחיטה ואיומים

עבירות "צווארון לבן"- עבירות כלכליות המתרחשות לרוב בארגונים על ידי מי שאינו נתפס כבעל פרופיל עברייני.

עבירות מין- הטרדות מיניות, מעשים מגונים, אונס

אלימות במשפחה- תחום בעל רגישות יתרה המחייב טיפול בכלים ייחודיים ומשלב בין ידע בתחום דיני משפחה לשליטה בתחום הפלילי.

פריצה

עבירות סמים

שוד

תקיפה

תחומים פליליים ייעודיים המטופלים באופן שונה תחת העגה הפלילית: עבריינות נוער, משפט צבאי פלילי, עבירות בתחום בטחון.

ריבוי האישומים האפשריים לעבירות שונות תחת המשפט הפלילי הופך את תפקידו של עורך הדין הפלילי לחשוב מאין כמותו, כאשר לעתים שינוי הגדרת האישום בלבד, לעבירה אשר התבצעה בפועל, עשויה לקבוע הבדל מהותי במחיר ובענישה.

מתי מומלץ לפנות לעורך דין פלילי?

עורך דין מן התחום הפלילי נשכר על ידי המיוצגים במטרה לספק הגנה משפטית מפני אישומים פליליים, תוך ניסיון להימנע כליל מן האישום ומכל רישום פלילי, ובמקרה שנדרש לייצוג משפטי בבית המשפט. כאשר עולה חשש לקיום של חשד פלילי, מומלץ להקדים ולשכור את שירותיו של עורך דין מומחה ומנוסה, במטרה לגדוע את החקירה כבר בשלב החשד במידת האפשר, ולמנוע ממנה להתפתח לכדי כתב אישום.

מעבר לנושא האישום והייצוג המשפטי ליווי של עורך דין מקצועי בשלב זה יסייע להימנע ממעצר ומאסר מוקדם, ניהול ההליכים הפליליים, קביעת דמי ערבות, שליטה באישומים והתנהלות מול חומר הראיות המצוי בידי משטרת ישראל. 

תביעה אזרחית

תביעה אזרחית היא תביעה כלכלית שאינה מותנית בהרשעה פלילית, ומשמעותה היא פיצוי כספי לנפגעי עבירה. תביעות אזרחיות מתנהלות בבית המשפט שלום או מחוזי (על פי סכום התביעה) ומתנהלות באופן דומה לתביעה פלילית- כאשר חובת ההוכחה היא על כתפי התובע.

עורך דין מן התחום הפלילי הוא בעל ההתמחות המתאים לטיפול בתביעה אזרחית, לייצוג הנפגע ומשפחתו בתביעת הפיצויים מן הגורם הפוגע או מגורמים אחרים אשר ניתן להוכיח קשר ו/או אחריות לאירוע ולפגיעה.