בין רעיון נהדר להקמת חברת סטרטאפ

לכל אחד מאיתנו צצים לעתים רעיונות, אך למרבה הצער רק חלק מהרעיונות הללו עשויים להסתיים באקזיט ורבים אחרים פשוט לא יהיו מספיק טובים. גם אם הרעיון שלכם נהדר, עדיין יש הבדל גדול בין רעיון נהדר לבין הקמת חברת סטרטאפ מצליחה.

האם יש לכם את מה שנדרש כדי להיות יזמים? אם התשובה שלכם היא חיובית בטח תרצו לדעת איך לקחת את הרעיון ולהפוך אותו לחברת הזנק. לאלה מכם שמעולם לא הקימו עסק, זה יכול להישמע כמו משימה מרתיעה. זו אכן משימה לא קלה אשר תדרוש מכם עבודה קשה, מסירות, הוצאות כספיות, לילות ללא שינה ואפילו מספר כישלונות, טרם תצליחו באמת. אם אתם מתכננים להקים מיזם סטרטאפ חדש יש כמה דברים חשובים לדעת על התהליך, הדרך שצפויה לכם, האתגרים והמכשולים הרבים והשונים שמהווים כיום הרבה מעבר מרק לשלם מס חברות למדינה (תשלום מס הכנסה המוטל על כל חברה בישראל בגין רווחיה) – ניסינו לעשות עבורכם מעט סדר ולסייע בהכרת כללי המשחק המרכזיים לצד מספר היבטים משפטיים בולטים שכדאי לקחת בחשבון:

בניית הקשרים בין מייסדי חברת ההזנק

חברות בין היזמים המייסדים היא דבר נהדר, אבל היכולת להיות שותפים עסקיים, היא חשובה יותר. על מנת שתוכלו להבטיח יחסי עבודה יעילים ופוריים בין המייסדים: 

 • מומלץ לנסח את היחסים בין המייסדים בהסכם משפטי מוגדר וברור. כדאי להיעזר בייעוץ משפטי, במיוחד מכיוון שאין איזה הסכם שמתאים ספציפית לצוות היזמים שלכם. 
 • מומלץ להגדיר באופן ברור תפקידים ותחומי אחריות של כול יזם בחברה, כך שכול אחד יוכל להביא לידי ביטוי את הכישורים והמיומנויות שלו.
 • מומלץ לבחור באסטרטגיה המתאימה לכם לגיוס ההון ההתחלתי.
 • חשוב לקחת בחשבון שהצרכים הפיננסיים משתנים ממיזם אחד למשנהו, כמו גם ממסגרת זמן אחת לשנייה. לדוגמה:
  • יש מיזמים בתחומים המאפשרים להשלים את תהליך הפיתוח הראשוני בפרק זמן קצר מאוד ועם צוות מצומצם למדי, ולהתחיל לייצר במהירות הכנסות שיוקדשו לפיתוח נוסף של המיזם.
  • מיזמים בתחומים אחרים דורשים מימון קטן כדי לבדוק אם קיימת היתכנות טכנולוגית, ורק לאחריה אפשר יהיה להתחיל בגיוס הון משמעותי.
  • יש מיזמים הדורשים השקעה משמעותית כבר בתחילת הדרך.

ניהול נכון של טבלת אחזקות החברה

ניהול נכון של טבלת האחזקות של חברת הסטרטאפ שלכם, הוא אתגר משמעותי ביותר במהלך חיי המיזם – חשוב שטבלת האחזקות תשקף מלכתחילה את התרומה של כל בעל מניות בחברה; חשוב שטבלת האחזקות תיבנה באופן שיאפשר לשמור על כישורי היזמים בחברה, לאורך תקופה; ובמידת האפשר, כדאי להימנע מהענקת אופציות או מניות לספקי שירותים או יועצים, אשר לא צפויים לתרום לחברה.

טיפ חשוב נוסף: המשקיעים נוטים להשקיע קודם כל בהון האנושי. המשמעות היא שמשקיעים אשר יסיקו שהכישרונות שלכם ידוללו לאחר סבב ההשקעות הראשוני, יהססו להשקיע בחברה שלכם.

להתאים לחברת הסטרטאפ את ההגנה הנכונה

עולם הקניין הרוחני מחולק לארבעה מגזרים:

 1. פטנטים
 2. זכויות יוצרים
 3. סימנים מסחריים
 4. סודות מסחריים

לכן, חשוב שתגנו על חברת ההזנק שלכם, בהתאם למאפייני ההגנה המתאימים לסטרטאפ המיועד.